Kulig w Dolinie Chochołowskiej

Kulig z Zakopanego do Doliny Tatrzańskiej

Kulig w saniach wyruszy z Zakopanego wieczorem, kiedy to imponujące wrażenie robią towarzyszące mu pochodnie lub też w dzień, jeśli taki będzie Państwa wybór. Stanie się to niepowtarzalną okazją do tego, aby podziwiać tatrzańską dolinę, otuloną lśniącą bielą, pod błyszczącym gwiazdami niebem. Przejazd uwieńczony zostanie góralską watrą, czyli wielkim ogniskiem, przy którym będzie można upiec kiełbaski. Każdy uczestnik kuligu może również skosztować gazdowskiego bigosu oraz napić się herbaty góralskiej lub zwykłej. Zakopane i okolice Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przygrywająca w tle kapela regionalna to dopełnienie unikalnego klimatu jaki powstaje. Wspólne biesiadowanie, przeplatane radosnymi tańcami, z pewnością zapadnie w pamięć na długo. Co więcej, będzie można również posłuchać góralskich historii, tuż przy wlocie do Doliny Chochołowskiej, a dokładniej – obok karczmy „Leśniczówka”. Nasze kuligi z Zakopanego zapewniają całe mnóstwo wspaniałych wrażeń.

 
Historia Kuligu w saniach

Kulig powstał przed XVI w. Ta rozrywka polega na jeździe saniami ciągniętymi przez jeden lub wiele zaprzęgów konnych. W przeszłości ten rodzaj zabawy planowany był na ostatni tydzień karnawału. Podczas wieczorowej pory, dodatkowym oświetleniem są pochodnie. Taki kulig w saniach cieszył się dużą popularnością wśród magnaterii polskiej i średniej szlachty. Po czasie rozbiorów Polski, kuligi traktowane były jako sposób na wyrażenie swojego patriotyzmu. Na jego czele stał wodzirej, który poprzez odpowiednie wybranie trasy, starał się pogodzić skłócone rody. Organizowało się je jakoby na przekór zaborcom – był to rodzaj demonstracji wyrazu uznania dla rodzimej kultury. Po przejażdżce wykonywano polskie tańce narodowe, takie jak: polonez, mazur czy krakowiak. Surowo zabronione były tańce zagraniczne – walc, pochodzący z Niemiec czy tango z Argentyny. Co więcej, zakazane było pojawienie się we fraku. Niekiedy, całej zabawie towarzyszyły również ogniska.

Opis

Czas wycieczki/kiedy: codziennie

18:30 – 21:30

Program wycieczki/kuligu:

  • Wyjazd busem z Zakopanego ( przejazd obok doliny Małej Łąki, Kościeliskiej aż do  wlotu Doliny Chochołowskiej)
  • Kulig z pochodniami- przejazd saniami 4 osobowymi  najdłuższą malowniczą doliną tatrzańska z postojem na pamiątkowe zdjęcia (ok. 1 godz.)
  • Po kuligu ognisko na świeżym powietrzu z kapelą góralska na żywo,  pieczeniem kiełbasy przy ognisku, poczęstunek-bigos po gazdowsku z dodatkami, herbata góralska na przywitanie do ogniska, herbata gorąca, muzyka góralska, biesiadowanie  przy karczmie regionalnej. (ok. 1 godz.)
  • Powrót busem do Zakopanego

Cena:

100 zł / osoba,   70 zł / dzieci do 10 lat,

bezpłatnie dzieci do 3 lat (bez świadczeń, transport na kolanach u osoby dorosłej, w saniach na kolanach u osoby dorosłej)

Cena zawiera:

Transport tam i powrót, ubezpieczenie, wejście do TPN, kulig-przejazd 4osobowymi saniami z pochodniami, ognisko z  poczęstunkiem, muzykę na żywo, herbata gorąca, herbata góralska

* gdy nie ma śniegu sanie 4-osobowe, zastąpione są dorożkami 4-osobowymi

* sanie czteroosobowe, w przypadku rezerwacji nieparzystej ilości osób 1,3,5,7  dopłata 30 zł za wolne miejsce w saniach

* w okresie od 26.12.2016r. do 01.01.2017r.- Kulig cena:110 zł/osobę, 80 zł/dzieci do 10 lat