Kuligi Zakopane - Dolina Chochołowska

Kulig w saniach
Zakopane – Dolina Tatrzańska

Kulig w saniach wyruszy z Zakopanego wieczorem, kiedy to imponujące wrażenie robią towarzyszące mu pochodnie lub też w dzień, jeśli taki będzie Państwa wybór. Stanie się to niepowtarzalną okazją do tego, aby podziwiać tatrzańską dolinę, otuloną lśniącą bielą, pod błyszczącym gwiazdami niebem. Przejazd uwieńczony zostanie góralską watrą, czyli wielkim ogniskiem, przy którym będzie można upiec kiełbaski. Każdy uczestnik kuligu może również skosztować gazdowskiego bigosu oraz napić się herbaty góralskiej lub zwykłej. Zakopane i okolice Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przygrywająca w tle kapela regionalna to dopełnienie unikalnego klimatu jaki powstaje. Wspólne biesiadowanie, przeplatane radosnymi tańcami, z pewnością zapadnie w pamięć na długo. Co więcej, będzie można również posłuchać góralskich historii, tuż przy wlocie do Doliny Chochołowskiej, a dokładniej – obok karczmy „Leśniczówka”. Nasze kuligi z Zakopanego zapewniają całe mnóstwo wspaniałych wrażeń.

 

Historia Kuligu w saniach

Kuligi mają kilkusetletnią już tradycję, jako że zaczęto je organizować jeszcze przed XVI wiekiem. Jest to przejażdżka saniami ciągniętymi przez jeden zaprzęg konny lub nawet kilka. Niegdyś urządzano ją w tygodniu kończącym okres karnawału. Gdy organizuje się wieczorem, dla oświetlenia stosuje się płonące pochodnie. Kulig w saniach należał do ulubionych rozrywek średniej szlachty oraz magnaterii w Polsce. Ponadto, po rozbiorach zaczęto go uznawać za formę wyrażania patriotyzmu. Kulig prowadzony był zazwyczaj przez wodzireja, który starał się tak wyznaczyć trasę, aby skłócone rody mogły dojść do porozumienia. Przejażdżka ta stanowiła celebrację lokalnej kultury, dlatego urządzano ją w pewnym sensie na przekór zaborcom. Na koniec umilano sobie czas mazurem, krakowiakiem, polonezem lub innymi polskimi tańcami narodowymi. Nie pozwalano natomiast na formy zagraniczne, takie jak argentyńskie tango czy niemiecki walc. Ponadto, nie wolno było zakładać wtedy fraka. Czasami podczas owej zabawy rozpalano także ogniska.

Jeśli chcą Państwo doświadczyć tej tradycyjnej rozrywki i przekonać się, ile daje ona radości również w dzisiejszych czasach, zapraszamy na nasz kulig z Zakopanego!

Opis

Czas wycieczki/kiedy: codziennie

18:30 – 21:30

Program wycieczki/kuligu:

  • Wyjazd busem z Zakopanego ( przejazd obok doliny Małej Łąki, Kościeliskiej aż do  wlotu Doliny Chochołowskiej)
  • Kulig z pochodniami- przejazd saniami 4 osobowymi  najdłuższą malowniczą doliną tatrzańska z postojem na pamiątkowe zdjęcia (ok. 1 godz.)
  • Po kuligu ognisko na świeżym powietrzu z kapelą góralska na żywo,  pieczeniem kiełbasy przy ognisku, poczęstunek-bigos po gazdowsku z dodatkami, herbata góralska na przywitanie do ogniska, herbata gorąca, muzyka góralska, biesiadowanie  przy karczmie regionalnej. (ok. 1 godz.)
  • Powrót busem do Zakopanego

Cena:

110 zł / osoba,   80 zł / dzieci do 10 lat,

bezpłatnie dzieci do 3 lat (bez świadczeń, transport na kolanach u osoby dorosłej, w saniach na kolanach u osoby dorosłej)

Cena zawiera:

Transport tam i powrót, ubezpieczenie, wejście do TPN, kulig-przejazd czteroosobowymi saniami z pochodniami, ognisko z  poczęstunkiem (kiełbaska, bigos), muzykę góralską na żywo, herbata gorąca, herbata góralska

* gdy nie ma śniegu sanie 4-osobowe, zastąpione są dorożkami 4-osobowymi

* sanie czteroosobowe, w przypadku rezerwacji nieparzystej ilości osób 1,3,5,7  dopłata jednorazowa 30 zł za wolne miejsce w saniach.