Kuligi Zakopane - Dolina Chochołowska

Kulig w saniach
Zakopane – Dolina Tatrzańska

KUP ONLINE

Kulig w saniach wyruszy z Zakopanego wieczorem, kiedy to imponujące wrażenie robią towarzyszące mu pochodnie lub też w dzień, jeśli taki będzie Państwa wybór. Stanie się to niepowtarzalną okazją do tego, aby podziwiać tatrzańską dolinę, otuloną lśniącą bielą, pod błyszczącym gwiazdami niebem.Na koniec przejazdu saniami zapraszamy na góralską watrę w naszym wydaniu jest to ognisko na świeżym powietrzu w otoczeniu łąk i drzew przy którym można się ogrzać w zimowy wieczór i obowiązkowo samodzielnie upiec kiełbaski. Każdy uczestnik kuligu może również skosztować gazdowskiego bigosu oraz napić się herbaty góralskiej lub zwykłej. Zakopane i okolice Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przygrywająca w tle kapela regionalna to dopełnienie unikalnego klimatu jaki powstaje. Wspólne biesiadowanie, przeplatane radosnymi tańcami, z pewnością zapadnie w pamięć na długo. Co więcej, będzie można również posłuchać góralskich historii, tuż przy wlocie do Doliny Chochołowskiej, a dokładniej – obok karczmy „Leśniczówka”. Nasze kuligi z Zakopanego zapewniają całe mnóstwo wspaniałych wrażeń.

 

Historia Kuligu w saniach

Kuligi mają kilkusetletnią już tradycję, jako że zaczęto je organizować jeszcze przed XVI wiekiem. Jest to przejażdżka saniami ciągniętymi przez jeden zaprzęg konny lub nawet kilka. Niegdyś urządzano ją w tygodniu kończącym okres karnawału. Gdy organizuje się wieczorem, dla oświetlenia stosuje się płonące pochodnie. Kulig w saniach należał do ulubionych rozrywek średniej szlachty oraz magnaterii w Polsce. Ponadto, po rozbiorach zaczęto go uznawać za formę wyrażania patriotyzmu. Kulig prowadzony był zazwyczaj przez wodzireja, który starał się tak wyznaczyć trasę, aby skłócone rody mogły dojść do porozumienia. Przejażdżka ta stanowiła celebrację lokalnej kultury, dlatego urządzano ją w pewnym sensie na przekór zaborcom. Na koniec umilano sobie czas mazurem, krakowiakiem, polonezem lub innymi polskimi tańcami narodowymi. Nie pozwalano natomiast na formy zagraniczne, takie jak argentyńskie tango czy niemiecki walc. Ponadto, nie wolno było zakładać wtedy fraka. Czasami podczas owej zabawy rozpalano także ogniska.

Jeśli chcą Państwo doświadczyć tej tradycyjnej rozrywki i przekonać się, ile daje ona radości również w dzisiejszych czasach, zapraszamy na nasz kulig z Zakopanego!

Opis

Czas wycieczki / kiedy:   codziennie

18:30 – 21:25

Program wycieczki/kuligu:

  • Wyjeżdżamy busem z Zakopanego podczas 25 minutowego przejazdu na trasie mijamy inne doliny tatrzańskie tj. Małej Łąki, Kościeliską aż dojeżdżamy do wlotu urokliwej doliny Chochołowskiej gdzie czekają na  nas zaprzęgi konne
  • Kulig z pochodniami- zaprzęg konny sanie 4 osobowe,  pędzą konie a my w saniach z pochodniami by nam drogę oświetlały mkniemy w malowniczą dolinę  chochołowską okrytą białym puchem  ( ok. 1 godz.)
  • Po kuligu biesiada z ogniskiem na świeżym powietrzu  przy regionalnej restauracji w otoczeniu łąk i drzew z kapelą góralska na żywo,herbata góralska na przywitanie do ogniska,  kiełbasa do samodzielnego upieczenia, herbata gorącą ciepły poczęstunek w postaci bigosu po gazdowsku z dodatkami, (ok. 1 godz.)
  • Powracamy z kuligu busem do Zakopanego

 

  1. Rezerwacja  telefonicznie pod nr. +48 601738729
  2. Rezerwacja  mailowa: kontakt@goraltour-zakopane.pl podając imię i nazwisko zamawiającego, ilość osób, rodzaj kuligu, datę uczestnictwa, tel. kontaktowy

 Cena:   120 zł/os. ,    100 zł/dziecko do lat 10 

(w okresie od 26-12-2019  do 06-01-2020r cena: 150 zł/os, 120 zł/dziecko do lat 10.)

 

Cena zawiera:

Transport tam i powrót, wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego, kulig-przejazd czteroosobowymi saniami z pochodniami, ognisko z  poczęstunkiem (kiełbaska do samodzielnego upieczenia, bigos), muzykę góralską na żywo, herbata gorąca, herbata góralska

* gdy nie ma śniegu sanie 4-osobowe, zastąpione są dorożkami 4-osobowymi

* sanie czteroosobowe, w przypadku rezerwacji nieparzystej ilości osób 1,3,5  dopłata jednorazowa 40 zł za wolne miejsce w saniach.

*kuligi odbywają się bez względu na warunki pogodowe, gdy pada śnieg i gdy go nie ma w okresie zimowym, nie odpowiadamy za warunki pogodowe

*kulig organizowany jest przy frekwencji min. 16 osób

KUP ONLINE