Spływ Dunajcem Zakopane

Aby zapewnić Państwu niezapomniane, wspaniałe wczasy, przygotowaliśmy niezwykle ciekawy spływ Dunajcem. Zakopane stanowi naszą siedzibę i to stamtąd wyruszamy, aby potem skierować się w stronę zapierających dech w piersiach Pienin. Będą również Państwo mieli możliwość zwiedzenia niebywale interesującego zabytku, jakim jest zamek w Niedzicy. Poza tym, program wycieczki obejmuje także wizytę w Parku Miniatur Podhala, Orawy i Spisza oraz przy zaporze na Dunajcu.. Podczas całego spływu, będą Państwo mieli okazję wysłuchać pasjonujących historii i legend związanych z odwiedzanymi miejscami, opowiadanych przez flisaków z Zakopanego.

TRASA SPŁYWU

Nasz spływ Dunajcem z Zakopanego zaczyna się w Sromowcach na spokojnym nurcie rzeki. Następnie, powoli wyłania się wyjątkowo urokliwy krajobraz Trzech Koron, mierzących (982 m n.p.m.), co stanowi najwyższy punkt Pienin. Z prawej strony widać Czerwony Klasztor, czyli słowackie miasteczko z przystanią flisacką.

Tam wkraczamy w prawdziwe Przełomy Dunajca, co daje się odczuć w wyniku znacznego przyspieszenia tratwy, będącego skutkiem nasilenia nurtu. Sprawne przedostanie się przez zakola między skałami to nie lada sztuka, lecz nasi flisacy, dzięki bogatemu doświadczeniu, mogą sobie z tym poradzić szybko i sprawnie. Ciekawostkę stanowi reliktowa sosna, która rośnie na brzegach skał strzelistej Sokolicy. Ponadto, jest to miejsce, gdzie rzeka jest najgłębsza.

W pewnym momencie następuje nagły zwrot i naszym oczom ukazuje się już wyjście ze skalnego wąwozu. Woda się uspokaja, a tratwa dociera do Szczawnicy po przepłynięciu 18 kilometrów, gdzie kończymy spływ.

CIEKAWOSTKA

Nie wiadomo do końca jak powstał przełom Dunajca. Jednak według legend, stało się to gdy znany rycerz Ferkowicz ścigał tutaj króla węży. Jako że trasa, którą podążał, obfitowała w zakręty, przełom Dunajca uległ zmianie. Istnieją również podania mówiące o tym, że to sam Bolesław Chrobry był odpowiedzialny za wybicie ujścia rzeki.

Z miejscem tym wiąże się też powszechnie znana postać Janosika, który według legendy przeskoczył Dunajec, unikając w ten sposób pogoni żandarmów z Węgier. Na pamiątkę tego wydarzenia, zwężenie rzeki zwie się Zbójnickim Skokiem. Według podań flisaków, do dziś widać tam ślady po kierpcach Janosika. Koryto Dunajca osiąga w tym punkcie 12m szerokości i tyle samo głębokości.

CO MOŻNA ZOBACZYĆ?

Nasz spływ Dunajcem z Zakopanego między Pieninami obejmuje także zwiedzanie Niedzicy, gdzie każdy uczestnik może wybrać jedną z poniżej przedstawionych atrakcji turystycznych:

 

  • Zapora na Dunajcu: Między Czorsztynem a Niedzicą mieści się największa polska zapora ziemna. Sięga ona aż 56 metrów i ciągnie się przez 404 metry.
  • XV-wieczny Kościółek w Dębnie – obiekt znajduje się na liście UNESCO, a ponadto, właśnie w tym miejscu odbył się ślub Maryny i Janosika.
  • Park Miniatur Podhala, Orawy i Spisza: W tym niezwykłym miejscu możesz podziwiać wiele różnorodnych zabytków, takich jak zamki i kościoły, w wersji zminiaturyzowanej.
  • Zamek w Niedzicy: Najważniejszą atrakcją tego budynku są lochy wraz z salą tortur. To w tamtejsze dyby podobno zakuto niegdyś Janosika.

 

Ponad 250 tysięcy turystów rocznie wsiada na drewniane tratwy by podczas dwugodzinnego spływu Dunajcem przeżyć przygodę, poczuć dreszczyk emocji, podziwiać przyrodę Pienin, zobaczyć przełom na własne oczy lub odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa. Powodów uczestnictwa w spływie jest wiele zmieniają się w zależności od wieku uczestników ich indywidualnych upodobań i panującej aktualnie mody. Jedno się nie zmienia – niezaprzeczalna uroda Pienin i tradycja flisacka licząca na wodach Dunajca ponad 180 lat

Najczęściej zadawane pytania

Jak kupić bilet na Spływ Dunajcem?

Bilet/wycieczkę jednodniową na Spływ Dunajcem można zakupić on-line na stronie internetowej, w biurze Góral Tour ul. Krupówki 75 w Zakopanem lub telefonicznie pod nr. 601738729

Kto może pływać na Dunajcu?

Każdy może uczestniczyć w wycieczce jednodniowej na Spływ Dunajcem zarówno dzieci , dorośli jak i osoby starsze

Jak długo trwa Spływ Dunajcem?

Wycieczka jednodniowa na Spływ Dunajcem razem z Niedzicą i Dębnem trwa ok. 7 godzin

Czy muszę umieć pływać?

Nie trzeba umieć pływać Dunajcem jest płytką rzeką w razie potrzeby flisacy wypożyczają kapoki drewniana tratwa jest bardzo bezpieczna steruje nią dwóch flisaków którzy są waszymi przewodnikami na Dunajcu

Czy zamiast tratwy można płynąć pontonem?

Tak można zamiast tradycyjnej wersji z flisakami na drewnianych tratwach wybrać opcję aktywna na Dunajcu jest to ponton lub kajak

Czy na ponton dostanę kask i kamizelkę?

Tak na wersję aktywną czyli Rafting dostajecie państwo kaski, wiosła, kamizelki

Kiedy rozpoczyna się sezon na Spływ Dunajcem?

Flisacy pływają od 1 kwietnia do 31 października

Czy można zabrać psa na tratwę?

Tak można zabrać psa na Spływ Dunjacem

Opis

Czas wycieczki/kiedy:

08:30-16:30        codziennie

Program wycieczki: codziennie

  • Niedzica atrakcje, które można zobaczyć w czasie wolnym: Zapora Wodna na Jeziorze Czorsztyńskim z obrazem namalowanym w trójwymiarze „Moc Żywiołów”, Bacówka – szałas pasterski, Park Miniatur -Zabytków Podtatrza, Zamek Dunajec
  • Spływ przełomem Dunajca na drewnianych tratwach, Sromowce – Szczawnica 18 km, podczas spływu towarzyszą nam flisacy, wspaniałe krajobrazy unikatowego spływu który jest największą atrakcją turystyczna Pienin
  • Zabytkowy kościółek w Dębnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się na szlaku architektury drewnianej

Cena:

Trasa Sromowce – Szczawnica ( Polska )   120 zł / osobę,   100 zł / dzieci do lat 10

 

Cena zawiera:

Transport, bilet na Spływ Dunajcem,wstęp na wodny szlak Pienińskiego Parku Narodowego,  opiekę kierowcy,

Dodatkowo płatne: wejście na zamek 19 zł/os., Park Miniatur 12 zł/os, kościółek 2 zł/os.